Náhodný obrázek

14 na zpet se budou hodit
 
 
14 na zpet se budou hodit Datum: 1.4.2006 Počet zobrazení: 813 Vlastník: Jiří Kohoutek

Dětský domov Budkov

telefony:
568 443 122
568 443 560 

mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

Kraj Vysočina zřizovatel organizace.
GLS
Tango
Český rozhlas
Leksys
O nás
Povinné informace
Celý článek...
 
Současný stav zařízení

Dětský domov v Budkově má 4 rodinné skupiny ve kterých žije 32 dětí odebraných rodinám, které nebyly schopny se o děti postarat. Děti jsou rodinám odebrány na základě soudního rozhodnutí. Většina dětí je nejdříve umístěna do Dětského diagnostického ústavu v Brně a odtud přichází k nám. Věková hranice dětí je od 3 do 18 let, pokud studují tak i déle. Po nabytí plnoletosti v 18 letech (končí ústavní výchova) se však už rozhodují zda zůstanou, nebo zda odejdou.

Děti navštěvují mateřskou a základní školu v Budkově. Učni a studenti pak studují podle oborů na školách v okolních městech.

Zařízení má celoroční provoz a o děti se stará 23 zaměstnanců. Každá „rodinka“, kde žije 8 dětí, má sociální zařízení, obývací pokoj s kuchyňkou a několik ložnic. Rodinka je vybavena jako běžný byt, aby se děti naučily pracovat s běžným zařízením (pračka, žehlička, lednička, šicí stroj, vysavač, varná konvice, sporák, šlehač atd.).

 
Historický vývoj dětského domova

Domov je umístěn v renesančním zámku, který obklopuje anglický park o rozloze 12 ha.

Původní vodní tvrz z roku 1353 byla v roce 1555 přestavěna na zámek s arkádovým nádvořím.

Na budkovském panství se vystřídalo několik panských rodů (páni z Budkova, Hrubčičtí z Čechtína, Berchtoldové, Krakovští z Kolovrat a Lichtenštejnové). Posledními vlastníky byli Salmové, kterým bylo panství zkonfiskováno. Budkovská větev Salmů vymřela roku 1974 Kristiánem Salmem.

V roce 1947 připadl zámek MNV v Budkově. Následujícího roku 1948 převedla obec zámek do majetku ČSČK v Brně. Od roku 1953 byly v zámku ubytovány korejské děti. Ještě téhož roku je vystřídaly děti řecké. Roku 1955 zde bylo ubytováno 90 řeckých dětí a v parku byl pro ně postaven pavilon s třídami, kde se učily v řečtině. Později zde bylo ubytováno až 130 řeckých dětí.

Roku 1957 přebírá zámek od ČSČK KNV v Jihlavě a ze zámku zřizuje dětský domov. V roce 1958 se zámek převádí na ONV v Moravských Budějovicích a vzniká tak Okresní dětský domov a počet tříd s řeckou výukou se rozšiřuje na 3.

Roku 1960 řecké děti opouští Budkov a na jejich místo přichází české děti z problematických rodin.

 
Dětský domov Budkov

Dětský domov v Budkově je školské zařízení rodinného typu. Zřizovatel je Kraj Vysočina a  DD Budkov je jeho příspěvková organizace.

Domov má 4 rodinné skupiny s kapacitou 32 lůžek.

Činnost dětského domova má nahradit rodinné prostředí pro děti, kde selhala jejich biologická rodina. Cílem výchovného působení je vypěstovat u dětí základní hygienické návyky, sociální, kulturní a citové vazby potřebné pro zapojení do normálního reálného života po skončení ústavní výchovy.